2024 Art Music Awards finalists

Work of the Year: Choral

Title:

Earth Shaped Hearts

Composer:

Juliana Kay with Bridget Bourne

Performer:

Alta Collective and Bridget Bourne

Title:

Passio

Composer:

John Rotar

Performer:

One Equal Music and The Australian Voices

Title:

Stabat Mater

Composer:

Mary Finsterer

Performer:

Melbourne Symphony Orchestra, Choir of Trinity College Melbourne, Mia Robinson, Joseph Nolan, Mel Gibson-narrator, Benjamin Northey-conductor, and Christopher Watson-choral director

Title:

Winchester Canticles

Composer:

Joe Twist

Performer:

Winchester Cathedral Combined Choir

Work of the Year: Dramatic

Title:

Margaret and the Grey Mare

Composer:

Sally Whitwell

Artist:

Katy B Plummer

Performer:

Margaret Plummer, Michael Honeyman, Katy B Plummer, Sarah Jessica Carpark, Freya Schack-Arnott, Sally Whitwell

Cinematographer:

Kuba Dorabialski

Title:

Standard Deviation

Composer:

Jack Frerer

Performer:

New York City Ballet

Title:

The Journey Down

Composer:

Mark Atkins, Andrew Daylight, Aviva Endean, Chris Griffiths, Preben Ningarmarra, Tristen Parr, and Vanessa Tomlinson

Performer:

Mark Atkins, Andrew Daylight, Aviva Endean, Chris Griffiths, Preben Ningarmarra, Tristen Parr, and Vanessa Tomlinson

Title:

The Nervous Atmosphere: A Chamber Made work by Zoë Barry

Composer:

Zoë Barry

Performer:

Zoë Barry

Work of the Year: Jazz

Title:

Ephemeral Echoes

Composer:

Linda May Han Oh

Performers:

Linda May Han Oh, Fabian Almazan, Lucy Birkinshaw, Steve Richter, Iain Robbie, Ben Vanderwal, and Genevieve Wilkins

Title:

Mokuy

Composer:

Aviva Endean, Sunny Kim, Peter Knight, Daniel Wilfred, and David Wilfred

Performer:

Hand to Earth

Title:

A Pinky Promise

Composer:

Cheryl Durongpisitkul

Performer:

Monash Art Ensemble

Title:

The Odd River

Composer:

Helen Svoboda

Performer:

Helen Svoboda

Work of the Year: Large Ensemble

Title:

arcing, stilling, bending, gathering

Composer:

Lisa Illean

Performer:

Aura Go, Emma McGrath, Tilman Robinson, and Musicians of the Australian National Academy of Music

Publisher:

Hal Leonard Australia

Title:

Prayers and Tribulations

Composer:

Brenton Broadstock

Performer:

New York Staff Band

Title:

Sarenka Concerto

Composer:

Elena Kats-Chernin

Performer:

Melbourne Symphony Orchestra, Dale Barltrop, Rachael Tobin, and Chloé van Soeterstède-conductor

Publisher:

Concord ANZ

Title:

Through Changing Landscape

Composer:

Alice Chance

Performer:

Sydney Symphony Orchestra, David Robertson-conductor

Work of the Year: Chamber Music

Title:

Ablaze

Composer:

Elliott Gyger

Performer:

Carla Blackwood, Miranda Hill, Ben Opie, and Melina Van Leeuwen

Title:

Daredevil

Composer:

Holly Harrison

Performer:

Omega Ensemble

Title:

Silhouettes for String Quartet

Composer:

Maria Grenfell

Performer:

Flinders Quartet

Title:

Visions | Vestiges

Composer:

Kate Milligan

Performer:

London Symphony Orchestra

Work of the Year: Electroacoustic/Sound Art

Title:

Breathing Space

Composer:

Genevieve Lacey

Performer:

Dr Lou Bennett AM, Mindy Meng Wang, Vahideh Eisaei, Amadou Suso, Sunny Kim, The Consort of Melbourne, Linda Kent, Marshall McGuire, Phil Slater, Speak Percussion, Erkki Veltheim, Simon Martyn-Ellis, with spoken voices and field recordings

Title:

Gradient

Composer:

Olivia Davies and Callum G’Froerer

Performer:

Olivia Davies, Callum G'Froerer, and Nick Roux

Title:

METASTABILITY

Composer:

Ben Carey

Performer:

Ben Carey

Title:

When The Rain God Sings Storm Lions Are Born

Composer:

Yunyu Ong

Performer:

Taikoz

Publisher:

ORiGiN Music Publishing

Performance of the Year: Jazz/Improvised Music

Performer:

Mark Atkins, Andrew Daylight, Aviva Endean, Chris Griffiths, Preben Ningarmarra, Tristen Parr, and Vanessa Tomlinson

Title:

The Journey Down

Composer:

Mark Atkins, Andrew Daylight, Aviva Endean, Chris Griffiths, Preben Ningarmarra, Tristen Parr, and Vanessa Tomlinson

Performer:

Cheryl Durongpisitkul and Ensemble

Title:

I Still Miss You

Composer:

Cheryl Durongpisitkul

Performer:

Hand to Earth

Title:

The Crow

Composer:

Aviva Endean, Sunny Kim, Peter Knight, Daniel Wilfred, and David Wilfred

Performer:

Mindy Meng Wang and Paul Grabowsky AO

Title:

Spring, Flower, Snow and the Moon 春花秋月

Composer:

Mindy Meng Wang and Paul Grabowsky AO*

Publisher:

ORiGiN Music Publishing obo Air Edel*

Performance of the Year: Notated Composition

Performer:

Claire Edwardes and the Adelaide Symphony Orchestra

Title:

Dare To Declare - Concerto for Marimba and Orchestra

Composer:

Anne Cawrse

Performer:

Jane Kircher-Lindner, West Australian Symphony Orchestra, Asher Fisch-conductor

Title:

Bassoon Concerto

Composer:

Andrew Schultz

Performer:

Melbourne Symphony Orchestra, Joseph Nolan, Mia Robinson, Choir of Trinity College Melbourne, Mel Gibson-narrator, Benjamin Northey-conductor, and Christopher Watson-Choral director

Title:

Stabat Mater

Composer:

Mary Finsterer

Performer:

West Australian Symphony Orchestra, WASO Chorus, Aquinas College Schola Cantorum, Voyces, Abimanjou Mathivannan, and Eduardo Strausser-conductor

Title:

The Tides of Longing

Composer:

Lachlan Skipworth and Jay Emmanuel

Award for Excellence in Music Education

  • The Song Room for building thriving communities for children by championing Australian music in remote NT
  • The Sonicrats (Alon Ilsar, Ciaran Frame and Erick Mitsak) for You're an Instrument! 2023 Victorian Schools Program
  • Speak Percussion for Sounds Unheard 2023 Program
  • West Australian Youth Jazz Orchestra (WAYJO) for WAYJO 2023 Pathways Program

Award for Excellence in a Regional Area

  • Camerata – Queensland’s Chamber Orchestra for Regional Touring Program
  • Frances Evans for Warren Chamber Music Festival
  • Topology for Queensland Stories
  • Tura for The Journey Down

Award for Excellence in Experimental Practice

  • Chloe Kim 김예지 for 100 Hours
  • Mindy Meng Wang for continued leadership in pioneering experimentation and integration of the Guzheng into Western contemporary music, coupled with sustained artistic excellence
  • Gemma Horbury for The Story of Here
  • Gelareh Pour and Brian O'Dwyer for ZÖJ